Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie, ruch to życie

Znaczenie aktywności ruchowej dla zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego jest nieocenione. Wiedzieli już o tym ludzie starożytni. Żyjący w IV wieku p.n.e. słynny grecki filozof Arystoteles twierdził wręcz, że „ruch jest życiem”. I trudno się z nim nie zgodzić, zwłaszcza w dobie chorób cywilizacyjnych takich jak dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego, stres czy nadwaga.

Systematycznie wykonywane ćwiczenia: usprawniają rozwój psychomotoryczny, poprawiają funkcjonowanie układów oddechowego i krążeniowego, wspomagają odporność, korzystnie wpływają na przemianę materii, zapobiegają schorzeniom i zwyrodnieniom kręgosłupa, wzmacniają mięśnie i kości, łagodzą stres, niwelują obciążenie psychiczne, rozładowują nagromadzoną energię, etc. Jak widać, zalety codziennej gimnastyki czy umiejętnie dobranego programu ćwiczeń są bardzo różnorodne. Zachowanie sprawności ruchowej powinno być więc naszym priorytetem. Tylko wtedy unikniemy bowiem wielu dolegliwości, wynikających po pierwsze z biernego, siedzącego trybu życia, po drugie z nadmiernego obciążania kręgosłupa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pacjentów, NZOZ „GERONIMO” przygotował zabiegi-programy ćwiczeń mające na celu podniesienie wydolności całego organizmu, poprawę sylwetki, wzmocnienie systemu regeneracji ciała, stworzenie i naukę odczuwania wewnętrznej równowagi. Zajęcia odbywają się pod nadzorem dyplomowanych fizjoterapeutów, którzy nie tylko prowadzą ćwiczenia, ale również udzielają cennych porad i wskazówek dotyczących obserwacji własnego organizmu i pracy nad jego ograniczeniami.

Więcej informacji nt. programów ćwiczeń oferowanych przez „GERONIMO” pod numerem tel. 14 628 82 68.

Calanetics

Ćwiczenia Calanetics nie tylko podnoszą wydolność całego organizmu, ujędrniają ciało, ale przede wszystkim dobrze robią na poprawę sylwetki. Moda na tę formę ruchu zrodziła się w Ameryce ponad 10 lat temu. Inicjatorką atrakcyjnego systemu ćwiczeń wyszczuplających i gwarantujących dobrą formę jest Callan Pincney.

Program tych ćwiczeń jest dosyć intensywny. Dla porównania podaje się, że jedna godzina Callaneticsu daje organizmowi tyle, co kilka godzin gimnastyki klasycznej lub około 20 godzin uprawiania aerobiku. Ze względu na wysiłkowy charakter ćwiczeń w początkowym okresie zaleca się tygodniowo dwie godziny treningu, poświęconego głównie walce z nadwagą. Potem, gdy waga już się unormuje i sylwetka poprawi, możemy ćwiczyć godzinę w tygodniu, by w końcu ograniczyć się do kwadransa ćwiczeń, ale codziennie, w domu. Po to jednak, by zapoznać się z całym programem koniecznie trzeba przejść odpowiedni kurs.

Callanetics spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko Amerykanek, równie szybko co w USA rozprzestrzenił się w innych krajach. W Polsce wielką zwolenniczką jego uprawiania stała się np. znana z programów telewizyjnych Mariola Bojarska.

Nie od dziś wiadomo, że nasz obraz fizyczny w dużej mierze kształtuje poczucie własnej wartości, postawę życiową, zachowanie się, a także na sposób wyrażania własnych myśli i uczuć. Osoby zadowolone ze swego wyglądu aprobują siebie, są aktywniejsze życiowo i mają znacznie mniej problemów psychicznych niż te dręczone świadomością, że są otyłe, ociężałe, czy niezgrabne. Refleksja nad wartością własnego ciała, jego sprawnością i prezencją legła też u podstaw pracy autorki omawianego programu ćwiczeń. Warto więc przypomnieć: Callan Pincney urodziła się z deformacją stawów biodrowych, co wyraźnie rzutowało na kształt jej pleców (mocno zaokrąglone) i koślawość nóg. Aby poprawić sylwetkę, Callan postanowiła uprawiać sport i po głębokim, wnikliwym przemyśleniu ułożyła program bardzo prostych, ale skutecznych ćwiczeń, które sprzyjają korekcji sylwetki zarówno od strony zdrowotnej, jak i estetycznej. Dzięki pełnej determinacji i systematycznemu uprawianiu ćwiczeń Callan – mimo, że już przekroczyła pięćdziesiątkę – ma imponująco zgrabną figurę i żywy temperament, nacechowany aktywnością, radością i optymizmem. Służąc przykładem, przyciągnęła do tych ćwiczeń wiele kobiet. Wielką entuzjastką Callanetics stała się m.in. księżna Yorku Sarah, która dzięki niemu i odpowiedniej diecie szybko uporała się z nadwagą, co łatwo zauważyć na wcześniejszych i obecnych zdjęciach.

Ćwicząc samodzielnie, należy bowiem ściśle stosować się do założeń metodyczno-programowych.

Na cały program składają się ćwiczenia wyszczuplające i ujędrniające ramiona, korygujące talię, brzuch i pośladki, wzmacniające mięśnie nóg i pleców oraz całego ciała. Przed przystąpieniem do ćwiczeń Callanetics trzeba przygotować organizm do tego intensywnego wysiłku. W ćwiczeniach przygotowawczych zwracamy uwagę na korekcję sylwetki. W tym celu stajemy przed lustrem, prostujemy plecy, lekko unosimy głowę, aby nie tworzył się podbródek. Ręce układamy na barkach lub unosimy, równolegle, w górę, ściągamy maksymalnie łopatki i swobodnie oddychając, przez kilka minut stoimy wyprostowane. Ta prosta i łatwa korekcja może stać się dobrą zachętą do większego wysiłku nad usprawnieniem własnego ciała i kształtowaniem eleganckiej sylwetki.

Oto propozycje kilku prostych ćwiczeń Callanetics:

 • Siedząc, oprzyj ręce o oparcie krzesła i postaraj się na krótką chwilę unieść całe ciało w górę. Plecy są wyprostowane, nogi oparte na podłodze. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie ramion, grzbietu i tułowia. Możemy je powtórzyć kilka razy, wydłużając powoli jego czas wykonywania.
 • Na poprawę talii bardzo skutecznie wpływają skłony w bok, w lewą i prawą stronę na zmianę. Jedną rękę unosimy nad głowę, a przeciwną dotykamy uda.
 • W Callanetics dużą uwagę zwraca się też na wzmocnienie mięśni brzucha. W tym celu kładziemy się na plecach, nogi uginamy w kolanach i unosimy górną część tułowia, równocześnie rozluźniamy ramiona. Pozostańmy chwilę w tej pozycji, nie zapominajmy jednak o swobodnym oddychaniu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, a z czasem wykonujemy je wielokrotnie.

 Ćwiczenia odchudzające

Ćwiczenia ukierunkowane na mięśnie brzucha, pośladków, ud i ramion. Wykonywane są w różnych pozycjach wyjściowych z ochroną stawów kręgosłupa, bioder i kolan.

Ćwiczenia trwają 50 minut. Są na tyle intensywne, aby podnieść tętno do 120 uderzeń na minutę. Po 30 minutach zaczynają się procesy wykorzystywania energii z zasobów tłuszczowych, utrzymując się do 90 minut po zakończeniu ćwiczeń.

Ćwiczenia polegają na dużej liczbie powtórzeń (200-300 na daną okolicę) w seriach o wzrastającej trudności. Są one zakończone stretchingiem – łagodnym rozciągnięciem mięśni.

 Pilates

Jest to metoda, mającą na celu stworzeniu równowagi w ciele. Często określana jest treningiem „dobrego samopoczucia”. Fizjoterapeuci i osteolodzy określają tę metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. Regularnie stosowana wpływa na to jak wygląda ciało, jak je odczuwamy i jak ono pracuje. Ćwiczenia bez stresu i męki wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki, wprowadzają nas w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała.

Co ważne podczas ćwiczeń nie wykonujemy gwałtownych ruchów i podskoków – jest to metoda doskonała dla osób z bólami stawów i kręgosłupa, osób z nadwagą, ograniczającą możliwość aktywnych ćwiczeń, oraz dla tych, którzy długo nie ćwiczyli.

Ćwiczenia te zostały opracowane w latach 20. ubiegłego wieku przez Josepha Pilatesa, aby umożliwić kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom bezpieczny powrót do treningów i zachowanie kondycji. Od tego momentu metoda Pilatesa została zaadoptowana do użytku dla całego społeczeństwa. Komentując w 1986 r. sukces swojej metody jej twórca powiedział „Teraz już wiem – nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi”. I faktycznie się nie mylił. „Pilatesowa” gorączka ogarnęła prawie cały świat. Ameryka dosłownie zwariowała na punkcie Pilatesa, a w ślad za nią poszły inne kraje.

Zastanawiasz się nad fenomenem metody Pilatesa? Wydaje Ci się, że to kolejny przejściowy szał dostępny tylko dla wybranych, który przeminie za kilka lat? Nic bardziej błędnego. Pilates jest dla wszystkich!

Jakie korzyści można osiągnąć regularnie ćwicząc Pilaste? Bardzo wiele, a ponieważ bardzo wiele to dość dużo, poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 • poprawa elastyczności ciała,
 • zwiększona siła mięśni, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków,
 • zrównoważona siła mięśni po obu stronach ciała,
 • poprawa kontroli mięśni pleców oraz kończyn,
 • wysmuklona sylwetka i „wyciągnięte” ciało,
 • poprawa stabilność kręgosłupa,
 • zwiększona świadomość swojego ciała,
 • nauka prawidłowego, pełnego oddechu,
 • poprawa koordynacji ruchowej i równowagi,
 • rozluźnienie ramion, karku i górnej część pleców,
 • bezpieczna rehabilitacja kontuzji stawów i kręgosłupa,
 • pomoc w prewencji kontuzji układu kostnego i mięśni.

Podczas ćwiczeń ważna jest także dbałość o poprawne oddychanie i kontrola przepony. Aby uzyskać maksymalne korzyści należy ćwiczyć Pilatesa minimum dwa, trzy razy w tygodniu. Pierwsze efekty pojawiają się szybciej niż w innych systemach, bo już po pierwszych 10-20 sesjach.

12 zasad Pilatesa:

 1. Zawsze zaczynaj od rozgrzewki.
 2. Nie spiesz się! Im wolniej ćwiczysz, tym lepiej.
 3. Ćwicz zgodnie z rytmem swego oddechu.
 4. Wkładaj cały wysiłek w wydech.
 5. Przy wydechu wciągaj pępek ku kręgosłupowi.
 6. Kontroluj swoją postawę.
 7. Skoncentruj się na tym, co i jak robisz.
 8. Siłę mięśni brzucha rozwijaj powoli - jeżeli uwypuklają się one podczas ćwiczenia.
 9. Zrób przerwę.
 10. Ruch ramion zaczynaj od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych.
 11. a nie od samych ramion.
 12. Ważna jest jakość a nie ilość! Stosuj się do podanej liczby powtarzanych ćwiczeń.
 13. Ćwiczenia Pilates wykonuj regularnie, najlepiej codziennie.
 14. Tylko dzięki wytrwałości uzyskasz ładną i zgrabną sylwetkę. 

Chat został uruchomiony