Wspinaczka drogą do sukcesu

2015-06-29 10:15

Zapraszamy do lektury artykułu nt. sukcesów sportowych tarnowskich wspinaczy: Edyty Ropek, Klaudii Buczek i Marcina Dzieńskiego. Głównym partnerem zawodników jest Grupa Azoty, partnerem medycznym Klaudii i Marcina - „GERONIMO" Centrum Rehabilitacji.

 

Wspinaczka drogą do sukcesu

Tarnów to kolebka polskich sukcesów we wspinaczce. Wyniki tutejszych zawodników – Edyty Ropek, Marcina Dzieńskiego i Klaudii Buczek potwierdzają, że w tym miejscu rodzą się i rozwijają światowej klasy sportowe talenty. Zwycięstwa w Pucharach Świata czy mistrzostwach Europy i Polski to tylko niektóre z osiągnięć, którymi mogą pochwalić się tarnowscy wspinacze.

Tarnów nie bez przyczyny stał się zagłębiem utalentowanych sportowców. Efektywna współpraca miasta i lokalnych firm pozwala na realizowanie zajęć, dzięki którym młodzież i dzieci mogą odkrywać różne dziedziny sportu, między innymi wspinaczkę. Cyklicznie odbywające tu się letnie zajęcia sportowe zachęcają młodych ludzi do uprawiania tego sportu. Są też okazją do wyłowienia kolejnych talentów.

Od lat na szczycie

To przypadek sprawił, że wspinaczkę zaczęła uprawiać jedna z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek we wspinaczce na czas, Edyta Ropek. Pochodząca z Tarnowa wicemistrzyni świata we wspinaczce sportowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i Europy i trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata początkowo zamierzała trenować siatkówkę.

Miałam zamiar zapisać się do sekcji siatkówki. Kiedy okazało się, że zapisy do sekcji siatkarskiej są już zamknięte, zapisałam się do sekcji wspinania. Byłam ciekawa, jak to jest trenować wspinaczkę. Jak się okazało, początkowa ciekawość stała się pasją mojego życia. Kocham sport, lubię rywalizację, dlatego wspinanie na czas bardzo mnie wciągnęło.

Od tego czasu, dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy oraz wsparciu ze strony trenera, bliskich i sponsorów, Edyta Ropek nieprzerwanie od ponad dekady klasyfikowana jest w pierwszej dziesiątce rankingu IFSC. W ciągu tych lat czterokrotnie stanęła na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobyła tytuł wicemistrzyni świata, dwa tytuły mistrzyni Europy, dwanaście razy zdobywała mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski we wspinaczce sportowej. Stoczyła również ciężką walkę o swoje zdrowie. Pod koniec kwietnia 2013 r. doznała poważnej kontuzji – zerwania więzadła krzyżowego w prawym kolanie. Edyta nie poddała się: przeszła operację rekonstrukcji i już kilka dni po zabiegu zaczęła rehabilitację. Trzy tygodnie później wróciła do treningów.

Miniony sezon dla Edyta Ropek był powrotem do wielkiej sportowej formy, co udowodniła podczas mistrzostw świata w hiszpańskim Gijon, awansując do ścisłego finału i plasując się na wysokiej czwartej pozycji tych zawodów. Obecnie Edyta Ropek jest w najlepszej życiowej formie, uzyskując rekordowe czasy na treningach, starając się przełożyć tę siłę na wyniki uzyskiwane na zawodach. Na efekty nie trzeba było długo czekać – podczas rozgrywanej w chińskim Chongqing drugiej edycji tegorocznego pucharu świata (czerwiec br.) we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas Edyta wywalczyła srebrny medal, ustanawiając swój rekord życiowy na piętnastometrowej ściance – 8,16 sekundy.

Od wakacyjnej rozrywki do życiowej pasji

Przygoda Klaudii Buczek ze wspinaczką sportową zaczęła się podczas wakacji spędzanych w rodzinnym Tarnowie. Klaudia zwróciła uwagę na plakat akcji „Bezpieczne lato w mieście”, postanowiła skorzystać z letnich atrakcji oferowanych przez miasto i w ten sposób trafiła na ścianę wspinaczkową MKS Tarnovia. Jak się okazało, sposób na wakacyjną nudę przerodził się w pasję życia. W ciągu kilku lat Klaudii udało się znaleźć w krajowej czołówce wspinaczy. Na jej koncie znalazły się tytuły Mistrzyni Polski Juniorów, miejsca w Pucharze Świata seniorów i nominacja do Kadry Polski. Może też pochwalić się Mistrzostwem Świata Juniorów zdobytym w Edynburgu w 2010 r., a we wrześniu 2014r. do kolekcji zwycięstw Klaudii dołączyło to najważniejsze – srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Gijón. Ta drobna blondynka źródła swoich sukcesów upatruje w wytrwałości.

– Zawsze powtarzam sobie w trudnych chwilach, na treningach, zawodach i w chwilach załamania: wytrwać to tajemnica wszystkich zwycięstw. Dzięki temu nie poddaję się i dążę do sukcesów. Srebrem w Gijón udowodniłam sobie, jak ważna jest systematyczna praca i upór w dążeniu do celów. Jestem dumna z tego, że wytrwałam mimo trudów, jakie musiałam pokonać. Teraz przyszedł czas na odpoczynek i regenerację sił, a następnie wracam do treningów. Chcę być gotowa do wyzwań, jakie stawia przede mną kolejny sezon – mówi Klaudia Buczek.

W pierwszej edycji Pucharu Świata 2015 we wspinaczce na czas w Central Saanich (CAN) Klaudia zajęła 6 pozycję, w II edycji –11.

Rambo pnie się coraz wyżej

Marcin Dzieński to sympatyczny chłopak, z powodu charakterystycznej fryzury nazywany przez znajomych Rambo. Choć na pierwszy rzut oka nie sprawia wrażenia doświadczonego sportowca, może się pochwalić ponad dziesięcioletnim doświadczeniem we wspinaczce.

– Kiedy miałem jedenaście lat, zacząłem się wspinać. Podczas początkowych startów w zawodach uczniowskich w 2005 r. odnosiłem pierwsze, małe sukcesy. Do tej pory wspominam radość, jaką sprawiło mi moje pierwsze zwycięstwo podczas Pucharu Polski Juniorów w Andrychowie w 2007 r. Potem przyszły kolejne sukcesy – cztery tytuły Mistrza Polski Juniorów w latach 2008 – 2011 i dwa Wicemistrzostwa Świata Juniorów we wspinaczce sportowej na czas – wspomina Marcin Dzieński.

Marcin spisał się również doskonale w ubiegłorocznym sezonie. Zajął 5. miejsce na Mistrzostwach Świata w Gijón. Udało mu się również wywalczyć 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Z optymizmem patrzy w przyszłość i chce w kolejnym sezonie osiągać kolejne sukcesy.

– 5. miejsce na Mistrzostwach Świata w Gijón to dobry wynik, choć oczywiście był apetyt na wyższą lokatę. Można powiedzieć, że zabrakło mi trochę szczęścia. Szkoda, bo mogło być pięknie. Czuję lekki niedosyt, tym bardziej,. że kolejne MŚ dopiero za dwa lata. Po zawodach przyszedł czas na refleksję i chwilowy odpoczynek przed kolejnymi. Chwile przemyśleń i relaksu zaowocowały za to podczas Mistrzostw Świata. Z dwutygodniowego pobytu w Azji przywiozłem trochę złota, nieco brązu i oczywiście 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – mówi Marcin.

Sezon 2015 rozpoczął znakomicie – 18 maja został wicemistrzem świata pierwszej edycji Pucharu Świata 2015 we wspinaczce na czas w Central Saanich (CAN). W II edycji PŚ wywalczył 5. miejsce, ustanawiając przy okazji nowy rekord Polski z czasem 6,02 sekundy!

Sport motywuje do dalszego rozwoju

Sport, zawody i treningi – choć pochłaniają znaczną część czasu wspinaczy, nie są dla nich treścią życia. Sportowcy starają się, by nie ograniczać swojego rozwoju jedynie do osiągnięć we wspinaczce. Klaudia Buczek na co dzień studiuje dietetykę, Marcin Dzieński studiuje informatykę i rozważa rozpoczęcie nauki na kierunku wychowanie fizyczne, zaś Edyta Ropek połączyła umiejętne karierę sportową z edukacją, zdobywając tytuł magistra ochrony środowiska ze specjalizacją hydrobiologia, a obecnie prowadzi dodatkowo własną sekcję wspinaczkową.

(Materiał udostępniony przez Grupę Azoty S.A.)

 

Chat został uruchomiony