I Ty możesz uratować komuś życie

2015-03-15 09:37

Nowotwór krwi jest bez wątpienia jedną z chorób cywilizacyjnych XX i XXI wieku. Na świecie co 4 minuty ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, a co 10 minut choroba ta odbiera komuś życie. Choć powyższe dane nie napawają optymizmem, nie oznaczają jednak, że diagnoza jest równoznaczna z wyrokiem.

Pomimo zatrważających statystyk, wielu chorych nadal ma szansę na życie a jest nią przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Każdy z nas może pomóc, rejestrując się jako dawca szpiku kostnego, dlatego zapraszamy na „Dzień dawcy szpiku kostnego” organizowany przez NZOZ „Geronimo” i Fundację DKMS Polska, który odbędzie się w sobotę 21 marca.

„Genetyczny bliźniak” poszukiwany

Poszukiwanie „genetycznego bliźniaka” jest bardzo trudne. Jedynie 30% pacjentów znajduje go w rodzinie, pozostałe 70% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. Dzięki akcjom informacyjnym organizowanym na całym świecie liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców wzrosła do 3,7 miliona osób (z czego niemal 650 tys. zarejestrowano w Polsce). To jednak wciąż za mało, by pomóc pacjentom zmagającym się z różnymi odmianami nowotworu krwi lub innymi z chorobami, w leczeniu których pomaga przeszczep szpiku (np. anemia aplastyczna, chłoniaki, ziarnica złośliwa), dlatego zapraszamy do udziału w „Dniu dawcy szpiku kostnego”, który odbędzie się w sobotę 21 marca w NZOZ „Geronimo” w godz. 9.00-14.00 (ul. Mościckiego 14, III piętro). Podczas akcji będzie można uzyskać szczegółowe informacje nt. obowiązujących procedur oraz dokonać wymazu błony śluzowej – pierwszego kroku w kierunku zostania potencjalnym dawcą.

Kto może zostać dawcą?

Jako potencjalni dawcy szpiku mogą zarejestrować się osoby, które ukończyły 18 rok życia i nie skończyły 55 lat w dniu rejestracji. Drugim kryterium jest waga – musi ona wynosić minimum 50 kg oraz nie przekraczać wskaźnika BMI wynoszącego 40. Ważny jest także ogólny stan zdrowia. Choroby, które są „przejściowe” jak np. przeziębienie, grypa, angina, zapalenie oskrzeli nie wykluczają możliwości rejestracji. Jeżeli ktoś zainteresowany rejestracją cierpi na jakaś chorobę przewlekłą i nie jest pewien czy może się zarejestrować, najlepiej będzie jeśli porozmawia z pracownikiem Fundacji. Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą zostać zarejestrowane, natomiast nie będą dostępne, jako potencjalni dawcy przez okres ciąży i pół roku po porodzie.

Ty także możesz pomóc!

Prawdopodobieństwo, że zostanie się rzeczywistym dawcą wynosi około 5% w ciągu 10 lat. Oznacza to, że maksymalnie 5 osób z każdych 100 zarejestrowanych w przedziale 10 lat, może ofiarować szansę na życie zgodnemu genetycznie pacjentowi. Jeśli zatem czujesz potrzebę pomocy drugiej osobie i chciałbyś podarować komuś cząstkę siebie to 21 marca masz okazję zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Nie zwlekaj – podejmij świadomą decyzję. 

Więcej informacji nt. „Dnia dawcy szpiku kostnego” można uzyskać w siedzibie NZOZ „Geronimo” (ul. Mościckiego 14, III piętro) lub pod numerem telefonu 14 628 82 68.

Chat został uruchomiony