Jak się uporać z „kłem rekina”?

2013-06-07 09:28

Etiologia ostrogi piętowej, zwanej też „kłem rekina” jest różnorodna. Przyczyną wytworzenia się kłopotliwej i powodującej duże dolegliwości bólowe narośli kostnej jest co najmniej kilka. Warto je poznać i wyeliminować zanim pojawią się problemy, a gdy ostroga piętowa stała się już faktem – poznać metody jej leczenia.

Stopy masz tylko jedne

Jakkolwiek śmiesznie by to nie zabrzmiało – nasze topy nie mają łatwego życia… Codziennie narażone są na wiele szkodliwych czynników, jak chociażby: źle dobrane obuwie, niewłaściwe obuwie (wysokie obcasy), stojącą pracę. Jeśli do tego dojdą: nieprawidłowy chód, błędnie wyleczona kontuzja, nieleczony stan zapalny lub problem z nadwagą – widmo „kła rekina” staje się coraz bardziej realne.

Pojawiające się z czasem mechaniczne przeciążenia stopy sprawiają, że dochodzi do stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego, przechodzącego pod całą stopą tj. od do guza kości piętowej do palców. Brak szybkiej reakcji na stan zapalny może być bolesny w skutkach. W okolicy guza piętowego od spodu zaczynają się bowiem gromadzić złogi wapienne, które łącząc się, mogą (choć nie muszą) utworzyć wyrośl kostną – ostrogę piętową. Ból stopy się nasila i jest odczuwany nie tylko podczas ruchu, ale także w stanie spoczynku. Jak sobie z nim poradzić? Sposobów jest kilka.

Wyeliminować stan zapalny

Leczenia ostrogi piętowej rozpoczynamy od walki ze stanem zapalnym przyczepu rozcięgna podeszwowego. W tym celu należy przenieść obciążenie na kości przodostopia. Zalecane jest obuwie na niewysokim obcasie (3-4 cm) lub na elastycznej, na nieco grubszej podeszwie. Warto też odciążyć miejsce, gdzie ból jest najsilniejszy. Pomocne będą specjalne wkładki pod piętę, których centralna część jest zrobiona np. z miękkiego żelu. Możemy również zastosować przeciwzapalne maści, żele i kremy do miejscowego wcierania w skórę lub leki doustne.

Wzmocnić efekt

Ostroga piętowa to jedno z tych schorzeń, w leczeniu którego dobre efekty daje medycyna fizykalna – kinezyterapia (ćwiczenia) i fizykoterapia (zabiegi).

Zadaniem ćwiczeń, wykonywanych zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty, jest m.in. stopniowe rozciągnięcie przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ich efekty można wzmocnić korzystając z zabiegów fizykoterapeutycznych, ukierunkowanych na zwalczanie stanu zapalnego. Najczęściej w tym celu stosowana są:

  • laseroterapia – naświetlanie zmienionego chorobowo miejsca promieniem lasera biostymulacyjnego,
  • ultradźwięki – oddziaływanie falą ultradźwiękową na zmienioną chorobowo okolicę,
  • jonoforeza – połączenie farmako- i elektroterapii.

Fala uderzeniowa

Ostroga piętowa ma tendencję do nawracania. Gdy nie możemy się jej skutecznie i raz na zawsze pozbyć lub gdy stan zapalny jest bardzo duży a ból nie do wytrzymania, możemy się zdecydować na tzw. falę uderzeniową (ESWT). Fala ta może być utworzona np. z ultradźwięków o wysokiej mocy, które pod wysokim ciśnieniem ogniskują się w miejscu zmienionym chorobowo i niszczą mechanicznie nieprawidłowe struktury (m.in. złogi wapienne), przyspieszając jednocześnie proces tworzenia się małych naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za ukrwienie w stopie. Zabieg falą uderzeniową zatem nie tylko niszczy złogi wapienne, ale również ma znaczący wpływ na wycofanie się stanu zapalnego.

Operacja to ostateczność

Pomimo nawracających (nie zawsze!) dolegliwości związanych z ostroga piętową, decyzja o konieczności operacji podejmowana jest bardzo rzadko. Jest ona bowiem skomplikowana i – co ważne –niekoniecznie przynosi radykalną poprawę, zwłaszcza iż nie zawsze można podczas niej zlokalizować „kieł rekina”. Zabieg polega na nacięciu i przemieszczeniu przyczepu rozcięgna podeszwowego. Zanim jednak zdecydujemy się na operację, warto skorzystać z tzw. blokad – zastrzyków ze sterydowymi lekami przeciwzapalnymi, aplikowanymi w okolice przyczepu rozcięgna podeszwowego.

Bezcenna profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Co zatem mieć na uwadze, przeciwdziałając wytworzeniu się w naszej pięcie wyrośli kostnej?

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową masę ciała; stosować obuwie, które nie ogranicza ruchomości palców, wybierać obuwie na grubszych elastycznych podeszwach; codziennie gimnastykować stopy; regularnie wykonywać automasaż stóp. A gdy zacznie dokuczać nam ból – zgłosić się do lekarza. Rzetelna diagnoza to podstawa w walce z każdą chorobą.

Chat został uruchomiony